Helgen har bestått av bara HUND.. På fredag em tog jag med mig alla hundarna + Zatir, Tuva-Li och min mamma och drog till Ånnaboda på Club Show.. Diezel och Zatir var anmälda till Juniorklass, Daffy till öppenklass och lilla Alice hon var med som "cheerleader"..
Vi var på underbart vackra Kilsbergen konferens & Loge där vi fick turen att ha hotellrummen precis vid utställnings ringen.. Det var lite strul med stugan vi hade bokat så vi fick ta två hotellrum istället. Men det var nära och bra så vi grät inga tårar 
Min lilla goa trollunge var ju med och flörtade in sig som yngst på utställnings platsen.. Ett riktigt stort tack till Ann-Sofie som tog hand om min lilla pärla när Diezel och Zatir var i ringen 

Lilla Tuva-Li
Så efter fredagens förberedelser med att sätta upp tältet och komma iordning och en något sömnlös natt då hundarna hade full koll på de andra pratglada hundarna runtomkring i hotellet så var det änligen dags för lördagens Club Show!!
Det var 11 hanar i juniorklassen, solen gassade och både hundar, ägare och bäbisar var nog nära ett värmeslag..
Zatir fick ett VG men med mycket fin kritik och lovord 

Zatir och matte Gunn-Britt
Diezel skötte sig kanon och fick ett exellent och slutade sedan som Bästa juniorhane med CK och BIM!!! Han blev dock oplacerad i bästa hane. Men det var en mycket lycklig matte kan jag lova 

Springdust´s About-Rhythm "Diezel"

Diezel on the move
Daffy slutade med ett VG, stackarn var nog inte helt ok i ryggen sen förra helgen så hon kunde inte trava fort utan rullade över i galopp
Så nu blir det till att kurera henne ordentligt och se till att ryggen håller..
Senare på kvällen vankades det Supé med alla glada och trevliga springer människor.. Fördrink och mycket god mat va det och trevligt med trubadur och frågesport.. En mycket lyckad och jätte rolig kväll..
På söndagen var det Open Show på samma platts som Club Showen, då ställde vi inget utan var med som hejarklack och fotograf.. Många fina springrar var med även då.. Det är så kul att se så mycket vackra hundar på en och samma platts!
Grattis till alla vinnare och placerade under dessa dagar!!!